Gerçek Deri – Gerçek Deri Mobilya nasıl anlaşılır?

Deriden yapılan ürünler doğallığı ve zengin görünmesi bakımından sentetik deri ile üretilmiş ürünlere göre bir sınıf üstte bulunur. Gerçek deri mobilya için de bu böyledir. Bugün, deri ürünlerle ilgili satışlara baktığınızda, suni deri ile üretilmiş ürünlerin daha uygun fiyatlarla alıcı bulduğunu görüyoruz. Bir yandan sadece bir parçasında gerçek deri kullanıldığı halde, “gerçek deri ile üretilmiştir” ibaresi içeren ürünler de görmekteyiz. Tüm bu karışık terimler ve durumlar, pazarlama hilesi olarak müşterileri aldatmak üzere kurgulanmaktadır. Eğer gerçekten üst seviye deri bir ürün, gerçek deri mobilya almak istiyorsanız, ki bu kesinlike ucuz olmayacaktır, gerçek deri ile suni deriyi birbirinden ayırmayı bilmeniz gerekmekte. Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı madde madde anlattık, gelin başlayalım:

1. Gerçek deri olduğu belirtilmemiş tüm ürünlerden uzak durun.

Yapay materyal(manmade material) yazan ürünler kesinlikle suni deridir. Eğer hiçbir şey yazmıyorsa, üreticinin ürünün gerçek deri olmadığını sakladığını varsayabiliriz. Eğer ikinci el bir ürüne bakıyorsanız muhakkak etiketi kaybolmuştur, bu da işi zorlaştırabilir. Çoğu üretici eğer gerçek deri kullanmış ise aşağıdaki gibi muhakkak belirtme ihtiyacı duyar.

  • Gerçek Deri
  • Hakiki Deri
  • Sırçalı Deri
  • Hayvansal Ürünlerle Yapılmıştır

2. Yüzeydeki pürüzler, çıkıntılar, gözenekler, kusurlar veya eşsiz bazı lekeler gerçek deri olduğuna işarettir.

Gerçek deride kusurlar aslında güzel bir şeydir. Unutmayın, gerçek deri aslında hayvan derisidir, bu yüzden elde edildiği hayvandan taşıdığı bazı dağınık ve eşsiz özelliklere sahiptir. Buna karşın, pürüzsüz, düzgün leke dağılımlı, sürekli aynı hissettiren bir derinin makine yapımı olması olasıdır.

  • Gerçek deride çizikler, kırışıklıklar olur – bu güzel bir şeydir.
  • Her geçen gün üreticiler suni deriyi gerçek deriye daha da çok benzetmektedirler. Bu yüzden sadece fotoğraflara bağımlı olduğumuz internette gerçek deri için online alışveriş yapmak biraz zorlaşmaktadır.

3. Deriye bastırın, katlanma ve kırışmaları gözlemleyin.

Gerçek deri üzerine baskı yapıldığında katlanır/kırışır, aynen gerçek deri gibi. Sentetik materyallerse üzerine bastırdığınızda sadece çöker, bütünselliği ve şekli bozulmaz/çok daha az bozulur.

4. Deriyi koklayın, plastik ya da kimyasal bir koku yerine doğal, biraz ağır, küfümsü deriye has bir koku almanız gerekir.

Eğer bu kokunun ne olduğundan emin değilseniz gerçek deri sattığından emin olduğunuz bir mağazaya gidin ve ürünlerini koklayın. Bir kez o kokuyu aldınız mı bir daha yanılmazsınız.

Unutmayın, deri işlenmiş hayvan derisidir. Suni deri plastikten yapılmaktadır. Aslında konu bariz, gerçek deri deri gibi kokar, suni ise plastik kokar.

Gerçek Deri Mobilya - Koçaklar Antigo Serisi
Gerçek Deri Mobilya – Koçaklar Antigo Serisi

5. Alev testi yapın, fakat bunun deriye zarar verebileceğini unutmayın.

Yakmak tabii ki çoğu zaman uygun bir seçenek değil ama uygulayabileceğiniz uygun bir alan/deri parçası var ise, alevi 5-10 saniye deriye tuttuğunuzda;

  • Gerçek deri biraz kararır, biraz da yanık saç gibi kokar.
  • Suni deri alev alır ve yanan plastic gibi kokar.

6. Gerçek Derinin kenarları biraz daha kaba olur, suni derinin kenarları çok daha düzgün gözükür.

Suni derinin makine kesimi bu nedenlerden biridir, plastik düzgün kesilebilir fakat deri içerisindeki fiberler nedeniyle kenarlarda hafif ipliklenme gösterir.

7.Deriyi bükün, gerçek deride hafif renk değiştirmeler gözükür.

Kırışıklık testi gibi, deri büküldüğünde farklı bir elastisitesi vardır, bunu hissedersiniz. Hafif renk değişimi ve kırışma gözükür. Suni deri daha sağlam durur, pek değişiklik göstermez ve bükülmesi daha zordur.

8. Deriye birkaç damla su damlatın:

Suni deride su damlacıklar halinde yüzeyde kalır, gerçek deri ise birkaç saniye içerisinde suyu emer, böylece gerçek olup olmadığını anlarsınız.

9. Gerçek deri kesinlikle ucuz değildir.

Tamamiyle gerçek deriyle imal edilmiş bir ürün oldukça pahalıdır. Fiyatlar pek değişiklik göstermez(gösteremez). Alışverişe çıktığınızda, gerçek deri, yarı gerçek deri, suni deri ürünler arasındaki fiyat farklarını rahatça anlayabilirsiniz. Dana derisi bunların içerisinde en pahalı olanlarındandır.

  • Eğer acayip bir indirim görüyorsanız, inanması güçse, inanmayın, büyük olasılıkla suni deri bir üründür.
  • Tüm gerçek deriler suni deriden pahalı olmakla beraber, gerçek deri de kalite kalitedir ve farklı fiyatlara sahiptir.

10. Renk konusunu görmezden gelin.

Parlak mavi bir deri belki doğal gözükmeyebilir fakat gerçek deriden yapılmış olabilir. Renkler ve boyalar hem sentetik hem de doğal deriye uygulanabilirler, dolayısıyla, hissiyat, koku ve doku testleri her zaman daha doğru sonuç sağlarlar.

Koçaklar Home & Living Mağaza Deri Display
Koçaklar Home & Living Mağaza Deri Display

Biz Koçaklar Home & Living olarak gerçek deri koltuk üretiminde yılların verdiği tecrübe, müşteri deneyimleri/geri dönüşleri çerçevesinde sektörün en kaliteli gerçek deri malzemeleriyle benzersiz koltuklar üretmekteyiz. 50’den fazla tabaka deri halihazırda showroom’umuzda siz değerli müşterilerimizin hayallerindeki mobilyaya ulaşabilmeleri için teşhirde bulunmaktadır. Yıllarca keyfini süreceğiniz gerçek deri mobilyanıza kavuşmak için size en yakın zamanda showroom’umuza bekliyoruz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Kaynak: https://www.wikihow.com/Identify-Genuine-Leather

Menü