Chesterfield mobilya ve tarihi

Geleneksel ve asil Chesterfield mobilya tüm dünyaya yayılmıştır. Chesterfield berjerleri kütüphanelerde, chesterfield kanepeleri 5 yıldızlı otellerde çok rahat görebilirsiniz. Chesterfield takımı, doğduğu İngiltereye ilave olarak tüm dünyada evlerdeki yerini almıştır. Pek bu chesterfield koltuk ne zaman doğdu, ne zaman bu kadar ikonik oldu?

Koçaklar Atölyesi'nde üretilmiş hakiki deri Chesterfield kanepe
Koçaklar Home & Living atölyesinde üretilmiş üçlü hakiki deri Chesterfield kanepe.

 

Bir chesterfield kanepeyi nasıl tanırsınız?

Chesterfield koltuklar orijin olarak deridir, genellikle de kahverengi deridir. kanepeler ve koltuklar kapitone detaylar içerir, kollar yüksektir ve sırt kısımları genelde kollarla aynı yükseklikte olur. Genel olarak dikdörtgenimsi bir görünüşe sahiptir.

Chesterfield mobilyanın hikayesi nasıl başladı?

Chesterfield mobilyalar yaklaşık 300 senedir varlar.  Her şey, zamanının trend-setter’I olarak görülen, 4. Chesterfield Kontu Lord Philip Stanhope’un bu mobilyanın siparişini vermesiyle başladı. Bir kontun evini süsleyerek hayatına başlayan Chesterfield mobilyalar bugün çok çeşitli ölçü ve modellerde imal edilmektedir. Ne olursa olsun Chesterfield mobilyalar her bulunduğu ortamda farklı bir mobilya olarak öne çıkmaktadırlar.

Chesterfield koltuk nasıl bu kadar popüler oldu?

Viktoryen dönemde insanlar mobilyadan aldıkları konforu maksimize etmeye özen gösterdiler. O zamana kadar koltuk ve kanepeler pratiklerdi fakat rahatlıktan uzaklardı. Chesterfield’larda ise derinde duran – zamanla daha da derine inen- kapitoneler sayesinde insanlar at kılından yapılmış sırt desteklerinde aradıkları konforu buluyorlardı. Tam 1800’lerin başları gibi Chesterfield mobilyalar kendilerine has görünüşlerini büyük ölçüde oluşturmuşlardı.

Lüks deri chesterfield kanepeler zenginler tarafından evlerini süslesin diye satın alınıyordu. Bazıları daha yumuşak ve sıcak bir görüntü için kadife kumaştan yapılmış olanları tercih ettiler. Sonrasında chesterfield kanepeler “centilmenler kulübü” olarak adlandırılan kulüplerde yerlerini aldılar. 19. yüzyılın sonu 20. yüzyılın başlarında İngilizler tüm dünyayı dolaşırken, stil ve takip ettikleri moda akımları da kendileriyle beraber dolaşmaya başladı. Tabii ki bunların arasında Chesterfield kanepeler de vardı.

1920’lere geldiğimizde, Chesterfield’ların popüleritesi herkesin alabilmesine olanak tanıyacak bir seviyeye gelmişti. Orta seviyeli ailelerde, ofislerde, otellerde, barlarda yerini almıştı.

Günümüzde Chesterfield’ların zamansız tarzı hala birçok insan tarafından sevilimekte. Klasik tasarımı hala şık gözükmekte ve etkisi tanınırlığından dolayı çok daha yaygın.

Chesterfield mobilyalar genelde der ile üretilip, bu şekilde bilinmekle beraber, artık çok daha fazla kullanıcı üreticilerin geniş kumaş yelpazesinden yaptığı seçimlerle mekanlarına uygun farklı kombinasyonlar yapabiliyorlar.

Saloni Hakiki Deri Ofis Takımı
Chesterfield berjerler de sıkça tercih ediliyor.

Önümüzdeki dönemde Chesterfield mobilyaları neler bekliyor?

Chesterfield koltuklar hem elegant hem de zamansız olmaya devam ediyor. Bu kanepeler ve koltuklar hem modern hem de klasik iç mekan tasarımlarına yakışıyor.

Çok yönlü, kullanışlı, şaşırtıcı bir şekide rahat ve sağlam olmalarından dolayı yakın  zamanda modaları geçecek gibi görünmüyor.

Koçaklar Home & Living olarak 26 yılın verdiği tecrübe ile deri chesterfield kanepe ve koltuk üretiminde 1. sınıf malzemeler ve en kaliteli el işçiliğiyle bu zamansızlığa katkıda bulunmak, mekanlarınızı Chesterfield modellerinin en güzelleriyle süslemeyi amaçlıyoruz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Menü